III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna

26 kwietnia 2020 r.

 

1.     Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Biblijną, jest to równocześnie niedziela synodalna. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Biblijny.

2.     Msze święte w tym tygodniu:

  • w poniedziałek, wtorek i czwartek – o godz. 7.30 w kaplicy na plebanii
  • w środę, w piątek – w kościele w Czarnej o godz. 17.00 a w kościele parafialnym w Brunarach o godz. 18.00.

3.     W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy:

  • w piątek – I piątek miesiąca – czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa.
  • nabożeństwa majowe rozpoczynamy od piątku – w Czarnej po Mszy świętej o godz. 17.00 a w Brunarach po Mszy świętej o godz. 18.00.
  • ze względu na wagę niedzieli wielkanocnych liturgiczny obchód Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski jest przeniesiony na najbliższą sobotę – 2 maja. Msze święte w tym dniu jak w niedzielę: w Brunarach o godz. 8.00 i 11.00. W Czarnej o godz. 9.30.

4.     Ksiądz Biskup przywraca wszystkie nabożeństwa w kościele parafialnym i w kościele pomocniczym. Zgodnie z zarządzeniami sanitarnymi w kościele parafialnym w Brunarach może być 15 osób, w kościele w Czarnej – 5 osób. Bardzo proszę wszystkich parafian o to, aby dostosować się do tej liczby wiernych na Mszach świętych, pamiętając, że pierwszeństwo uczestniczenia w Eucharystii mają ci, którzy zamawiali poszczególne intencje. Ponadto przypominam o zachowaniu wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa: obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz odpowiedniego odstępu – 2 metry.

5.     Codziennie w tym tygodniu od wtorku będzie w kościele parafialnym adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do 16.30. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej, zwłaszcza przed I piątkiem miesiąca. Pamiętajmy o spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

6.     Ksiądz Biskup podtrzymał dyspensę od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Oznacza to, że każdy, kto nie będzie mógł uczestniczyć w Eucharystii w kościele nie zaciąga na siebie grzechu ciężkiego, jeśli zadośćuczyni temu obowiązkowi przez środki społecznego przekazu. W przyszłą niedzielę Mszę świętą o godz. 11.00 transmitować będzie telewizja gorlicka.

7.     W dalszym ciągu nie będzie odwiedzin chorych z okazji I piątku miesiąca.

8.     Witamy w naszej parafii panią mgr Joannę SUSKĄ-BRZOZOWSKĄ, która podejmuje posługę naszej organistki. Pani Organistka będzie pełnić tę posługę na razie w niedziele i święta, podczas ślubów i pogrzebów.

9.     Pragnę też poinformować, że posługę zakrystianki w kościele Parafialnym będzie od 1 maja pełnić pani Danuta ŚWIĘS – która łączyć będzie obowiązki plebańskiej gospodyni z posługą zakrystianki.

10. W przyszłą niedzielę o godz. 16.00 w kościele – będzie spotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej.

Wszystkich Parafian polecam Panu Bogu na modlitwie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Ufajmy Bożej Opatrzności.

 

Zarządzenie Biskupa Tarnowskiego w sprawie celebracji nabożeństw

Odpowiadając na prośby wiernych i duszpasterzy dotyczące dopuszczenia możliwości wspólnotowego celebrowania nabożeństw w kościołach i kaplicach, które zostało zawieszone dekretem z dn. 14.03.2020, niniejszym zezwalam na ich celebrowanie, przy zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Mając jednak świadomość, że będzie mogła w nich uczestniczyć jedynie znikoma liczba wiernych, nadal zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania oraz do korzystania z ich transmisji.

Ponadto ponawiam moją prośbę do duszpasterzy, aby tam gdzie to tylko możliwe, zorganizowali możliwość transmisji internetowych Mszy św. i nabożeństw z własnego kościoła. Jest to szczególnie ważne dla budowania poczucia jedności wspólnoty parafialnej oraz dla utrzymania kontaktu wiernych ze swoimi duszpasterzami.

Celebrując nabożeństwa należy równocześnie zwrócić uwagę na rolę spowiedzi św. w życiu duchowym wiernych, stwarzając przy tym możliwość przyjmowania sakramentu pokuty w naszych świątyniach.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 20 kwietnia 2020 roku