IV Niedziela Wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza

3 maja 2020 r.

1.     Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Dobrego Pasterza. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień o powołania do służby Bożej. O godz. 16.00 w kościele parafialnym spotkanie Rady Parafialnej i Duszpasterskiej.

2.     Msze święte w tym tygodniu:

• w Brunarach Msza święta i nabożeństwo majowe o godz. 18.00.
  • w Czarnej – Msza święta i nabożeństwo majowe o godz. 17.00.

3.     W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy:

• w poniedziałek – św. Floriana męcz.
  • w środę – św. Filipa i Jakuba Apostołów
  • w piątek – św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Diecezji Tarnowskiej. Z racji przypadającej uroczystości – w najbliższy piątek w naszej diecezji nie ma postu.

4.     Ze względu na ograniczone warunki uczestnictwa w naszej parafii we Mszy świętej – nie będzie w przyszłą niedzielę zmiany tajemnic Różańca Świętego. Podajemy intencję do modlitwy na miesiąc maj: Módlmy się, aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

5.     Następna niedziela – druga niedziela miesiąca – będzie niedzielą gospodarczą. Przy okazji chcemy podziękować wszystkim indywidualnym ofiarodawcom, którzy w różnoraki sposób wsparli naszą parafię w miesiącu marcu i kwietniu – w czasie trwającej epidemii.

6.     Codziennie w tym tygodniu od wtorku będzie w kościele parafialnym adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do 16.30. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi świętej i Komunii świętej wielkanocnej.

7.     Przypominamy o zachowaniu wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa i zasad dotyczących funkcjonowania parafii.

Wszystkich Parafian polecam Panu Bogu na modlitwie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Ufajmy Bożej Opatrzności.

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w diecezji tarnowskiej w 2020r. – AKTUALIZACJA

1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów do odwołania. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii świętej. Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu i maju nie będą organizowane.

2. Uwzględniając fakt, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) z zagwarantowaniem minimum trzytygodniowego czasu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.

3. Możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (oraz miesiącach wakacyjnych):
– Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;
– Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (lub miesiącach wakacyjnych) będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.

4. Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej i kontaktu przy pomocy dostępnych środków komunikacji internetowej z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do Pierwszej Komunii świętej, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne i przygotowanie bezpośrednie.

5. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.

6. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami (np. rezerwacją lokali itp.)

Ks. Tomasz Lelito – dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie