Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej

14 kwietnia 2019 roku

Informacje duszpasterskie

W liturgii Niedzieli Palmowej zawarta jest myśl o tym, jak zmienny jest człowiek. Przecież ci sami ludzie krzyczeli: „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Niech te dwa słowa sąsiadujące ze sobą, będą dla nas przestrogą przed uleganiem filozofii grzechu. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna Wielki Tydzień.

Dzisiaj Msze Święte o godzinie 8.00 i 11.00 z procesją z palmami wokół kościoła,
a w Czarnej o godz.9.30. Droga Krzyżowa o godz. 10.15, a o godz. 14 00 różaniec prowadzony przez Róże Różańcowe i Gorzkie Żale o godz. 14.30, a potem Msza św. Dzisiaj przypada składka inwestycyjna i zmiana tajemnic różańcowych. Bóg zapłać za zoczone dzisiaj i miesiąc temu ofiary na cele inwestycyjne. W marcu w Brunarach złożono 1760 zł, a w Czarnej 260 zł..

Dziś po sumie będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

W najbliższych dniach odbędzie się próba asyst ministrantów i lektorów: w poniedziałek na Wielki Czwartek, we wtorek na Wielki Piątek, we środę na Wielką Sobotę o godz. 19 00. Prosimy rodziców o przypomnienie chłopcom o próbie.

Uczniów Gimnazjum i klasy VIII prosimy we  wtorek i środę o godz. 17.00 o wygrabienie
i pozamiatanie placu kościelnego i przy kaplicy.

Panów Strażaków prosimy o posprzątanie i umycie parkingu kościelnego.

OSP zapraszamy do wystawienia warty honorowej przy Grobie Pana Jesusa.

Okazja do spowiedzi w Wielki Czwartek od godz. 16.00.

Niosących feretrony prosimy o ich przygotowanie na procesję rezurekcyjną.

W Wielką Środę rozpocznie się Nowenna do Ducha Świętego kandydatów do bierzmowania, a w Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach zwraca się do wszystkich parafian z apelem o nie wypalanie traw i pozostałości roślinnych. Prosi również rodziców o uczenie dzieci i młodzieży zasad bezpieczeństwa w tym względzie.

Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej organizuje grupę wsparcia dla osób chorych onkologicznie z terenu powiatu gorlickiego. Chętnych zaprasza na spotkania w GOIKu w Gorlicach przy ul. Słonecznej 7.

Zespół Szkół w Brunarach i Rada Rodziców zaprasza wszystkich na Kiermasz Ciast Wielkanocnych, który odbędzie się w Wielki Piątek o godz. 8.00 w Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy.

Ze względu na strajk nauczycieli do szkoły w tym tygodniu idą tylko uczniowie piszący egzamin z kl. VII SP.

Triduum Paschalne – ogłoszenia

Wieki Czwartek

16.30 – Różaniec

17.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Ciemnicy, czuwanie do godz. 22.00. Msza św. w Czarnej o godz. 19.00 i adoracja do 22.00. Porządek czuwania

18.00 – Gimnazjum i klasy VII I VIII

19.00 – Brunary Wyżne

20.00 – Jaśkowa

21.00 – Brunary Niżne oraz Młodzież

Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej.

Wielki Piątek- Dzień Meki i Śmierci P. Jezusa

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 17.00. Za pobożny udział w adoracji krzyża można zyskać odpust zupełny. Oczyszczamy i przyozdabiamy przydrożne  Krzyże , Krzyż Misyjny, kapliczki, feretrony. Przy krzyżach i kapliczkach zapalmy znicze. Podobnie uczyńmy na mogiłach naszych bliskich zmarłych. Obowiązuje post ścisły  i abstynencja. Od godziny 15.00 świętujemy i niech będą pozamykane sklepy. Liturgia w Czarnej rozpocznie się o godz. 19.30. Adoracja w Brunarach i w Czarnej do godz. 23.00. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Program adoracji będzie doręczony do każdego domu. Bardzo prosimy o przygotowanie feretronów do procesji rezurekcyjnej.

16.00Nowenna do Miłosierdzia Bożego

16.15 – Droga Krzyżowa

17.00 – Liturgia Męki Pańskiej

– Liturgia Słowa Bożego, pasja wg  św. Jana

– Modlitwa Powszechna (10 intencji)

– Adoracja Krzyża,  Komunia święta

– Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu

– Gorzkie żale

20.00 – Brunary Niżne

21.00 – Brunary Wyżne

22.00 – Jaśkowa i Młodzież

Wielka Sobota- Wigilia Paschalna

W Wielką Sobotę kościół trwa przy grobie Pana Jezusa. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny o godz. 10.30 i 12.00, a w Czarnej o godz. 11.00.

20.00- Uroczysta Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną

Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zapadnięciu zmroku, czyli tak, jak liturgia nakazuje . Jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego.

– Liturgia światła (poświęcenie ognia),  – Liturgia Słowa Bożego

– Poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Liturgia Eucharystyczna, a po niej PROCESJA REZUREKCJA (ze świecami), która kończy obrzęd Wigilii Paschalnej.

Prosimy przynieść świece, które będziemy palić podczas liturgii światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Odnawiając uroczyście przyrzeczenia chrzcielne możemy zyskać odpust zupełny…

Tradycyjnie zachowujemy w tym dniu post ścisły. Plan adoracji mamy w domu a także wywieszony jest w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej Parafii .

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Msze św. o godz. 8.00, 11.00, a w Czarnej o godz. 9.30. Taki sam układ Mszy św. będzie w Poniedziałek Wielkanocny. Składka w drugi dzień świąt wielkanocnych na KUL i UJP II w Krakowie. Nowenna do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 8.00.

Porządek adoracji

Wielki Czwartek

Godz. 18.00 – Gimnazjum i kl. VII i VIII SP

Godz. 19.0 –    Brunary Wyżne