VI Niedziela Wielkiego Postu

    5 kwietnia 2020 r.

 1. Przeżywamy dzisiaj VI Niedzielę Wielkiego Postu – Niedzielę Palmową.
 2. W minionym tygodniu Ks. Biskup Ordynariusz wydał Dekret w związku ze stanem epidemii w Polsce. Na podstawie tego Dekretu podaję do wiadomości wszystkim parafianom:
 3. Wszystkie Msze święte będą sprawowane tylko w kościele parafialnym, czyli w Brunarach. Do odwołania nie będzie Mszy świętych w Czarnej. Intencje Mszy świętej z Czarnej będą odprawione w kościele parafialnym. We Mszy świętej uczestniczy tylko rodzina, która zamówiła Mszę świętą (maksymalnie do 5 osób z rodziny).
 4. Nie ma w tym roku poświęcenia palm.
 5. W Wielki Poniedziałek, w Wielki Wtorek i w Wielką Środę Msze święte w kościele parafialnym w Brunarach o godz. 17.00.
 6. Biskup zachęca wszystkich wiernych, aby w Wielkim Tygodniu uczestniczyli w Triduum Paschalnym przez środki masowego przekazu oraz by pojednali się z Bogiem przez żal doskonały i przyjęli Komunię święta duchową. Dniem pojednania z Bogiem i w rodzinach niech będzie Wielka Środa (obrzęd przeżycia Niedzieli Palmowej i obrzęd pojednania w Wielką Środę znajduje się na stronie Diecezji Tarnowskiej). Triduum Paschalne przeżywamy w naszych domach.
 7. Przykładowa forma żalu doskonałego: „Panie Boże bardzo Cię kocham i z miłości do Ciebie żałuję za wszystkie grzechy popełnione przeze mnie. Obiecuję, że kiedy to będzie możliwe wyspowiadam się szczerze ze wszystkich moich grzechów”.
 8. Po wzbudzeniu sobie żalu doskonałego przygotowujemy się do przyjęcia Komunii Świętej duchowej. Polega ona na wzbudzeniu w swojej duszy gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem, z takimi skutkami, jak to się dzieje, gdy przyjmujemy Eucharystię.
 9. Przykładowa forma Komunii świętej duchowej: „Wierzę Panie Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Kocham Cię! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Przyjdź do mojego seca i zamieszkaj w nim. Amen”.
 10. Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, proszę o telefoniczny kontakt. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kaplicy na plebanii przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
 11. W Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę o godz. 18.00 dzwony będą biły dłużej, aby przypomnieć wszystkim parafianom, by łączyli się duchowo z kościołem parafialnym przez środki masowego przekazu.
 12. W Wielki Piątek obrzędy również rozpoczną się o godz. 18.00 (nie będzie słychać dzwonów, gdyż to jest dzień ciszy i zadumy). W Wielki Piątek wszystkich od 18 do 60 roku życia obowiązuje post ścisły, czyli w ciągu dnia tylko trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Pozostałych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 13. Za adorowanie krzyża i ucałowanie go w Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę można zyskać odpust zupełny. Adorujmy więc krzyż w naszych domach.
 14. W tym roku nie będzie Ciemnicy ani Grobu Pańskiego.
 15. W wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Nie oznacza to rezygnacji z przygotowania pokarmów na stół wielkanocny. Niech ten zwyczaj zostanie podtrzymany. Błogosławieństwa niech dokona ojciec lub matka przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z rytuałem, który zostanie zamieszczony na stronie parafialnej w odpowiednim czasie.
 16. Nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej.
 17. Msze święte w Wielkanoc i w Poniedziałek Wielkanocny będą tylko w kościele parafialnym w Brunarach o godz. 8.00, 9.30 i 11.00.

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim Parafianom i Gościom życzę wiele zdrowia, Bożego pokoju i zaufania Bożej Opatrzności oraz opieki Matki Bożej, św. Jana Pawła II i Patronów na trudne czasy: św. o. Stanisława Papczyńskiego  i św. Szymona z Lipnicy.