Brunary

BRUNARY – wieś w południowej Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie nad rzeką Białą Tarnowską – dopływem Dunajca. Otoczona od wschodu i zachodu dwoma pasmami Hańczowskich Gór Rusztowych, należącymi do Beskidu Niskiego, spośród których najwyższy szczyt to góra Kiczera Wielka (694 metry n.p.m.). Ze wschodniego zbocza góry podziwiać można panoramę położonych w dolinie Brunar.

Z racji swojego położenia – w Brunarach panuje specyficzny mikroklimat charakterystyczny dla dolin podgórskich. Duża lesistość i dobra przewietrzalność doliny gwarantuje czyste powietrze i doskonałe warunki do wypoczynku.


Więcej informacji – www.brunary.pl


Brunary zostały założone w XIV wieku przez króla Kazimierza III Wielkiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa imienia założyciela osady, a także gimnazjum i nowoczesna hala sportowa.

Na terenie wsi działa m.in. Ochotnicza Straż Pożarna Brunary, Wiejski Dom Kultury, Ludowy Klub Sportowy „Biała” Brunary oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

W centrum wsi znajduje się zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła z XVIII wieku, która w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Źródło: http://www.wikipedia.pl – 10.10.2014 r.