Cerkiew – Brunary


Cerkiew w Brunarach
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach – dawna greckokatolicka cerkiew w Brunarach. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Historia
Pierwsza cerkiew w Brunarach została wzniesiona po 1616, kiedy we wsi powstała parafia unicka. Nowa świątynia powstała w 1653, zaś współczesna cerkiew – w XVIII stuleciu. W 1831 została przebudowana i powiększona. Dawne prezbiterium połączono z nawą, dostawiając nowe, trójbocznie zamknięte, zaś całość pokryto nowym dachem. Po Akcji „Wisła” cerkiew została przejęta przez Kościół łaciński.

Architektura
Cerkiew w Brunarach jest cerkwią łemkowską, trójdzielną. Nad przedsionkiem wznosi się wieża z hełmem zwieńczonym kutym krzyżem. Podobne hełmy znajdują się ponad nawą i prezbiterium. We wnętrzu znajduje się barokowy, osiemnastowieczny ikonostas. W cerkwi zachowała się polichromia, pokrywająca całość stropu i wewnętrznych ścian obiektu, wykonywana etapami między XVIII i XIX wiekiem, utrzymana w błękitnej tonacji barwnej, z motywem winorośli. Oprócz ołtarza głównego z XVII w. w cerkwi znajdują się dwa ołtarze boczne z wieku XVIII. Znajdują się w nich ikony Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego.
Źródło: wikipedia.pl

Zwiedzanie

Zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

Cerkiew można zwiedzać przez cały rok,

W sezonie turystycznym

maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik

w środę od 9.00 do 17.00

w czwartek, piątek, sobotę od 9.00 do 18:00

w niedziele i święta od 12.00 do 17.00

Poza sezonem turystycznym

listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień

Kościół jest otwierany na życzenie zwiedzających i po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub e-mailowym

Kontakt plebania – 18/351 67 76      Przewodnik Pani Patrycja Bochenek – tel. 536 723 418

e-mail: parafia@brunary.pl

 

WIRTUALNE ZWIEDZANIE CERKWI (źródło: http://panoramy.zbooy.pl/)