XXXI Niedziela Zwykła

4 listopada 2018 roku

Informacje duszpasterskie

W listopadzie tradycyjnie pamiętamy o modlitwie za zmarłych. Stosunek do zmarłych jest wyrazem naszej duchowej kultury. Chrześcijańska wiara nakazuje nam coś więcej niż dbałość o rodzinne groby czy bezimienne mogiły. Wierzymy, że zmarli sami pomóc sobie już nie mogą. Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie. Polecając ich Bożemu miłosierdziu, miejmy na uwadze, że kiedyś sami będziemy w podobnej potrzebie.

Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz dowolnej modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

Bardzo prosimy o pozbieranie wypalonych zniczy oraz plastikowych dekoracji do segregowanych śmieci w domu, a zniszczone kwiaty i inne ozdoby prosimy, aby zanosić do kontenerów znajdujących się poniżej cmentarza. Uprzejmie przypominamy o obowiązku zgłaszania wszelkiego rodzaju planowanych prac remontowo – budowlanych na cmentarzu do kancelarii parafialnej.

W czwartek 8.XI w Czarnej z racji liturgicznego wspomnienia św. Dymitra po Mszy św. procesja na cmentarz na zakończenie oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych. Msze św. w Czarnej w tym tygodniu o godz. 14.30, a w Brunarach o godz. 16.00.

We piątek 9. XI przypada rocznica poświęcenia bazyliki na Lateranie, czyli kościoła katedralnego papieża, dlatego ta bazylika nazywana jest „matką wszystkich kościołów”. Modlimy się za papieża i cały Kościół.

W niedzielę, 11 listopada – nasze Narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas miniony trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

  • 9 XI – Najświętszy Zbawiciel oraz św. Jan Chrzciciel i św. Jan Ewangelista w rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej, której patronują.
  • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież, obrońca wiary i obrońca Rzymu przed najazdami barbarzyńców.
  • 11 XI – Święty Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe);

Naszym gościom, jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy, aby na co dzień doświadczali Bożej miłości.

Zbiórka aspirantów w piątek o godz. 15.00, a ministrantów w piątek po Mszy św. o godz. 16.00.

W drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. Zbiórka do puszek na ten cel.

Za tydzień zmiana tajemnic różańcowych i składka inwestycyjna.
Dzisiaj jest druga tura wyborów na Wójta Gminy. Pamiętajmy o tym, by sumiennie spełnić ten obywatelski obowiązek.
Zmarł nasz parafianin Śp. Kazimierz Stróżyk, lat 58, którego pogrzeb będzie we wtorek, o godz. 13.30 wprowadzenie do kościoła, a o godz. 14.00 Msza św. Zmarłego polećmy Miłosierdziu Bożemu…